Google Harita Konum Eklemek

google konum eklemek

Google tarafından oluşturulan ve her geçen gün geliştirilen Google Haritalar tüm işletme ve şirket sahiplerinin özellikle kayıt yaptırmak istediği çevrimiçi bir harita platformudur. Yandex – Facebook/Instagram ve diğer birçok farklı harita hizmeti sunan başka platformlar olsa da Google bu konuda açık ara başı çekmektedir. Google Haritalar, dünya genelindeki yerleri, sokakları, binaları, turistik yerleri ve diğer yerleri gösteren ayrıntılı haritalar sunar. Ayrıca Google Haritalar, kullanıcılara yol tarifleri verme, trafik durumu sunma, toplu taşıma güzergahları gösterme ve hava durumu tahminlerini verme gibi farklı özellikler barındırır. İnternete sahip tüm kişilerin ücretsiz bir şekilde kullanabilmesi amacıyla tasarlanan Google Haritalar sokak görünümü özelliğine sahiptir. Bu da bir adresin bulunmasında atılmış en önemli adımlardan biridir. Çünkü sokak görünümü sayesinde yol, cadde ve binaları net bir şekilde görmek mümkündür. Üstelik navigasyon ve rota planlaması özellikleri sayesinde kullanıcının en kısa sürede kullandığı araca uygun şekilde adrese ulaşmasını sağlamaktadır. Bu uygulama her geçen gün yeni özelliklerin eklenmesi sayesinde anı yakalamakta ve kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak için çalışmaktadır. Hal böyle olunca da Google Harita Konum Eklemek de oldukça önemli bir hale geldi. İşte bu yazımızda Google Haritalara nasıl konum eklenir ve detayları nelerdir bunlara değineceğiz.

Google Konum Eklemek

Google Konum Eklemek işletmeniz veya yerinizin görünür olması, işletmenizin daha fazla müşteriye ulaşmasına ve işletmenizin çevrimiçi varlığını artırmasına yardımcı olur. İşletmenizin Google Haritalar’da görünür olması için öncelikle Google Benim İşletmem adlı ücretsiz bir hizmete kaydolmanız gerekir. Google My Business, işletmenizin adı, adresi, telefon numarası ve işletme saatleri gibi temel bilgilerini içeren bir profil oluşturmanıza olanak tanır. Bu profil, işletmenizin Google Haritalar’da ve Google Arama’da görünür olmasını sağlar. Profilinizi oluşturduktan sonra, işletmenizle ilgili ayrıntıları düzenleyebilir, fotoğraf ekleyebilir, yorumlara yanıt verebilir ve işletmenizin performansını izleyebilirsiniz. Bunları aşağıda açıklayacağız.

Google Haritalar’da daha yüksek bir sıralamaya sahip olmak için, işletmenizin tam ve doğru bilgilerle listelendiğinden emin olmalısınız. Ayrıca, müşterilerinizin işletmeniz hakkında olumlu yorumlar yazmasını teşvik edebilir ve fotoğraflar ekleyebilirsiniz. Bu, işletmenizin Google Haritalar’da daha fazla görünürlük kazanmasına yardımcı olur.

Google Haritalara Yer Eklemenin Avantajları

Google haritalara konum eklemek (yer / işletme eklemek) işletmeleriniz için oldukça avantajlıdır. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

Google Harita Konum Eklemek 4

Google Haritalara Yer Ekleme Nasıl Yapılır?

Google Haritalara konum eklemenin farklı yolları var. Öncelikle mobil ve bilgisayarda nasıl en hızlı şekilde konum ekleyebilirsiniz onları yazacağız.

Mobilde Google Haritalar’a yer eklemek için yapılması gerekenler şunlardır;

Bilgisayar üzerinden Google Haritalara konum eklemek için ise şu adımlar izlenmelidir;

Burada önemli olan kısım şu. Google sizin eklediğiniz konum bilgisinin doğruluğunu mutlaka teyit ediyor. Yani Google Konumunuzu onaylamanızı istiyor. Bunu da 2 şekilde yapıyor. Birinci seçenek işletmenize içinde doğrulama kodu olan bir zarf gönderiyor. Bu zarfın elinize ulaşması 15 gün civarında sürüyor. Siz gelen bu kodu Google My Business’a girip yönetim panelinden girerek işletmenizi onaylıyorsunuz. İkinci seçenek ise (bu her zaman aktif olmaz) girilen telefon numarasının aranarak doğrulama kodunun okunmasıdır. Burada verilen kodu da zarfla yapılan yöntemde olduğu gibi Google My Business’a girerek yazıyorsunuz ve işletmeniz onaylanmış oluyor.

Google Haritalar’da Yeni Adres Eklemek

Google Haritalar’da her adresin Google tarafından eklenmesi mümkün değildir. Bu nedenle veriler sürekli olarak güncellenmekte, adresler eklenmekte veya değiştirilen adres bilgileri yenilenmektedir. Bu işlemin bir basamağında da kullanıcılar rol almaktadır. Yeni adres eklemek tüm Google kullanıcılarına açılmış bir özelliktir. Kafe, işletmeler, önemli noktalar ve restoranlar eklenebilir. Bu ekleme bilgisayarlardan veya telefonlardan kolaylıkla yapılabilir.

Google Haritalar’da Yeni Adres Eklemek bir üst başlıkta belirttiğimiz şekilde yapılmaktadır. Bu işlem için ilk olarak bilgisayardan Google Haritalar açılmalıdır. Eksik yerin adresi aranmalıdır. Hemen ardından “Eksik yer ekleyin” seçeneğine tıklanmalıdır. Böylelikle yeni adres eklenmiş olacaktır.

Burada önemli olan nokta şu. Eğer kendi markanıza ait birden fazla mağaza, dükkân veya şube vb. varsa tüm bu konumları tek bir hesaptan da yönetebileceğinizi bilmenizdir. Her şube için ayrı hesap açmanıza gerek kalmadan birden fazla konumu aynı başlık altında açabilirsiniz. Tek bir Gmail hesabı altında “Güneş Pastanesi Kadıköy”, “Güneş Pastanesi Taksim” gibi oluşturabilirsiniz. Tabi bu sizin tercihinize kalmış.

Google Harita Konum Eklemek 3
Google Harita Konum Eklemek 2

Google Haritalar’da Adres Düzenlemek

Google Haritalar’da yer eklemek kadar eklenen bir yeri düzeltmek de önemlidir.  Hem işletmeler hem de kullanıcılar için yanlış bilgiler zaman ve para kaybıdır. İşletmesinin bulunduğu adresi yanlış girmek demek aslında kullanıcıyı yanlış yönlendirmek demektir. Ayrıca kimi zaman ise halihazırda var olmayan kullanım dışı olan adresler de Google Haritalar’da yer almaktadır. Böyle bir durumda yeniden güncelleme veya düzenleme gerekmektedir. Kullanıcıların işletme adreslerini düzenlemesi Google tarafından ücretsiz ve herkese açıktır.  Google Haritalarda Adres Düzenlemek adım adım düzenlemeleri şu şekilde yapmak mümkündür;

Bu 6 adım ile haritalarda düzenleme yapmak mümkündür. Bilgisayardan veya mobil cihazlardan kolaylıkla aynı adımlar takip edilerek yapılabilir. Peki, bu düzenleme işlemi neden önemlidir? Eğer işletmeler Google Haritalar’da yanlış bir şekilde var olursa bu hem müşteri kaybı hem de kullanıcılar için vakit kaybı olacaktır. Bu nedenle işletmeler hesaplarını düzenli olarak kontrol etmeli ve bilgilerini güncellemelidir.

Google Haritalar’da Konum Kaldırmak

Google Haritalar’da yer ekleme ve eklenen yerleri düzenlemeyi detaylı olarak ele aldık. Bir sonraki adım ise eklenmiş olan bir konumu kaldırmak. Bilindiği üzere işletmeler kimi zaman adres değiştirebilir kimi zaman ise kapanabilir. Böyle durumlarda konumları haritadan kaldırılmalıdır. Google Haritalar’da Konum Kaldırmak için şu adımlar takip edilmelidir.

Google Konum Ekleme Ücretli mi?

Google Konum Ekleme ücretsiz bir hizmettir. Bu nedenle, işletmenizin Google Haritalar’da listelenmesi için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Ancak, Google My Business’ın bazı ücretli özellikleri de vardır. Örneğin; işletmenizin belirli anahtar kelimelerle arama sonuçlarında daha yüksek sıralarda görünmesini sağlayacak bir reklam kampanyası oluşturmak bu ücretli özellikler arasında yer alabilir. Ancak, Google My Business profilinizi oluşturmak ve işletmenizin Google Haritalar’da görünür olmasını sağlamak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

Google Konum Eklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google Haritalar işletmeler için oldukça önemlidir. Hızlı ve kalıcı bir reklam yapmanın en etkili yoludur. Lokal anlamda bilinirliğin en kısa sürede sağlanacağı yöntemlerden biridir. Bu nedenle işletmelerin kullanması tavsiye edilmektedir. Dijital dünyada var olan ve bu varlığı ile fark yaratan işletmelerin kalıcılığı daha garanti olacaktır. Bu nedenle konum eklerken daha dikkatli ve özenli olunmalıdır. Google konum eklerken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

Seiryudigital avatarı

Posted by

Bir Cevap Yazın

%d